Pri topingih ali nadevih za pizze so naše ideje lahko zelo preproste, po drugi strani pa lahko na pizzo dodamo skoraj karkoli nam tisti dan zadiši. Če vprašamo tradicionalne Italijane, pa seveda ne bodo odstopali od svojih standardnih nadevov za pizzo.
Ko govorimo o tradicionalni ali osnovni pizzi, sta na prvem mestu defintivno nam najbolj poznana pizza margerita in njena bolj skromna verzija pizza marinara (testo, paradižnikova omaka, olivno olje, česen in origano). Potem ji sledi pizza Capricciosa (paradižnikova omaka, mozarella, kuhan pršut, gobice in artičoke) iz katere je izpeljana naša najbolj klasična pizza. Za klasiko si upamo trditi, da je najbolj razširjena pizza v Sloveniji. Vsebuje paradižnikovo omako, sir, kuhan pršut ali šunko in šampijone.
Mesna pizza
Sestavine, ki jih potrebuješ
- Testo za pizzo
- Osnovna paradižnikova omaka 🛒
- Mozarella in poltrdi sir po izbiri
- Kuhan pršut
- Pikantna salama
- Rdeča čebula
Postopek priprave
Pri mesni pizzi je pomembno, da sestavine, ki jih je potrebno narezati, narežemo na čim tanjše kose. Pikantno salamo, kuhan pršut in rdečo čebulo, narežemo na čim tanjše kose. Pri siru priporočamo uporabo dehidrirane mozarelle, brez težav pa lahko uporabite tudi navadno mozarello, ki jo odcedite in zraven dodate kakšen dober poltrdi sir. Ko imate vse sestavine pripravljene, jih razporedite na testo za pizzo po vrstnem redu, ki je zapisan od zgoraj. Pomembno je, da ne pretiravamo glede količine sestavin na pizzi. Če bomo pizzo preveč obložili, se ta namreč ne bo prepekla dovolj dobro.
Morska pizza
Sestavine, ki jih potrebuješ
- Testo za pizzo 🛒
- Paradižnikova omaka s česnom 🛒
- Mozarella
- Gamberi
- Lignji
- Sveža bazilika
Postopek priprave
Pri morski pizzi pride v ospredje svežina in okus po morju. Zato je pomembno, da so gamberi in lignji kvalitetni in če se da, tudi sveži. Nič ni narobe, če so morski sadeži zamrznjeni, bolj je pomembna njihova kvaliteta in če so bili zamrznjeni hitro po ulovu. Če imamo gambere in lignje zamrznjene, jih najprej odtalimo. To naredimo tako, da jih namočimo v slani vodi. Ko so odtaljeni, jih dobro popivnamo s krpo ali papirnato brisačo. Ko so suhi, jih lahko poljubno mariniramo – mi smo dodali samo olivno olje in sol. Če se bo pizza pekla dalj časa, jih lahko damo na pizzo kar surove. Če pa delamo pizzo na visokih temperaturah, je bolje, če gambere in lignje prej zelo na hitro prepražimo. V tem primeru smo za sir uporabili samo mozarello, da ima “podlaga” bolj blagi okus. Ko imate vse sestavine pripravljene, jih razporedite na pizza testo po vrstnem redu, ki je zapisan zgoraj. Priporočamo vam, da baziliko dodate, ko bo pizza že pečena.
Vegetarijanska pizza
Sestavine, ki jih potrebuješ
- Testo za pizzo 🛒
- Osnovna paradižnikova omaka 🛒
- Mozarella in poltrdi sir po izbiri
- Bučke
- Pol sušeni paradižnik v olju
- Rdeča čebula
Postopek priprave
Pri vegetarijanski pizzi je pomembno, da sestavine, ki jih je potrebno narezati, narežemo na čim tanjše kose. Torej bučke in rdeča čebula se narežemo na tanke kose, bučke pa je najbolje prej še marinirati z enostavno marinado iz olivnega olja, soli, timijana in začimb za žar. Vse skupaj dobro premešamo, da je mariniran res vsak košček bučk. Če se bo pizza v pečici pekla dlje časa, lahko bučke na pizzo damo kar takšne. Če pa delamo pizzo na visokih temperaturah, pa je bolje, da bučke prej zelo na hitro prepražimo ali popečemo na žaru. Glede sira priporočamo uporabo dehidrirane mozarelle, sicer pa lahko uporabite tudi navadno mozarello, ki jo odcedite in zraven dodate še kakšen dober poltrdi sir. Ko imate vse sestavine pripravljene, jih razporedite na pizza testo po vrstnem redu, ki je zapisan od zgoraj. Pomembno je, da ne pretiravamo glede količin sestavin na pizzi. Če bomo pizzo preveč obložili, se namreč od znotraj ne bo dovolj prepekla. Ko je pizza pečena, lahko dodamo nekaj sveže rukole, za večjo sočnost in bolj poln okus, pa še tatarsko omako.
0 Comments